CZinDE.cz

Čech v Německu, aneb vše, co by se mohlo hodit

Novinky

18.6.2018
Daňové třídy
Přidána nová stránka s rozdělením daňových tříd, popisem kombinací těchto tříd, jak a kdy je potřeba změnit daňovou třídu a kdy je povinnost podávat daňové přiznání.

18.6.2018
Zamezení dvojího zdanění, přihlášení se k odvodu daně v Německu a určení daňové třídy
Přidána nová stránka s popisem, jak podat žádost na fú a přihlásit se tak k placení daní v Německu, jak zažádat o daňovou třídu a komu předat potvrzené formuláře.

18.6.2018
Informační brožury arbeitsagentur.de
Přidány informační brožury pro migrující osoby vydané Německým spolkovým úřadem práce. V češtině.

13.6.2018
Co udělat po podepsání smlouvy
Přidána nová stránka s popisem, co by jste měli jako první udělat po podepsání smlouvy.

7.6.2018
Pracovní smlouva a co by měla obsahovat
Přidána nová stránka s popisem, jaká práva mají zaměstnanci, co by měla obsahovat pracovní smlouva a pár informací o minimální mzdě v Nemecku.

© Copyright

Obsah webu
S veškerými informacemi obsaženými na tomto webu můžete volně nakládat, předávat, rozšiřovat, kopírovat, stahovat či jinak interpretovat, jelikož zde nejsou žádné volně nedostupné informace, které by jste nemohli získat i jinde.

Na této stránce se zrovna pracuje, informace zde ještě nejsou kompletní!

Úvod do Kindergeldu

Kindergeld se od letošního roku vyplácí již jen půl roku zpětně (do konce roku 2017 to bylo až čtyři roky zpětně).

Jak postupovat

1) PRVNÍ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE MÍT PŘIDĚLENÉ STEUER ID!

Proč? Protože se vyplňuje do formulářů a bez toho vám kindergeld nezačnou vyřizovat. A doba na přidělení Steiuer ID je minimálně na 6 týdnů, takže tímhle určitě začněte. Samotný popis na získání Steuer ID popisuji na stránce Steuer ID a jak ho získat

2) Toto vše budete pro žádost potřebovat

Ne všechny jsou nutně potřeba, ale podle mne je lepší dodat pár papíru navíc, než aby něco chybělo. Já osobně jsem posbíral všechny dostupné informace, které jsem se z různých zdrojů dozvěděl a podle toho poskládal všechny tyto dokumenty, které jsem pak předal poradkyni a do tří týdnů mi došel první Kindergeld na účet. Dokumenty, u kterých si nejsem jistý jestli potřeba jsou, jsem označil hvězdičkou.

4) Potvrzený formulář EU/EHP z českého FÚ

3) Formulář "Potvrzení rodinného stavu" a formulář "E411"

Formulář o potvrzení rodinného stavu si necháte potvrdit na sociálce. Jak to mají svobodní bohužel nevím, jsem ženatý, takže potvrdit tento formulář nebyl problém, ale nezadané páry to budou mít asi trochu složitější. Na to se budete muset zeptat příslušné úřednice. Klidně mi pak napište, jak to probíhalo a já to pak doplním sem pro ostatní.

Formulář o potvrzení rodinného stavu a formulář E411 si nechte potvrdit na sociálce. Pozor, není to CSSZ, ale klasická sociálka, kde se žádá o dávky. Tam vám vlastně potvrdí, že na žádnou dávku nemáte nárok. A o tom tato žádost vlastně je, protože kdyby jste nějaký nárok měli, tak vám Famillienkasse částku Kindergeldu sníží.

Tak a teď máte dvě možnosti, jak si formulář E411 můžete nechat potvrdit. První a vlastně ten správný je, že podáte klasickou žádost o dávky a sociálka vám ji zamítne s tím, že nemáte pro vysoký příjem nárok a na základě toho vám vyplni formulář E411. Problém je v času, než se vše vyřídí. Proto si sociálka práci trochu zkrátí a úřednice by vám měla formuláře vyplnit hned. Je to výhodné pro obě strany, vy ušetříte čas a sociálka spoustu práce.

Druhý způsob je tedy mnohem jednodušší. Oba formuláře, potvrzení rodinného stavu a E411, mi zabralo pár minut. Ani jsem nepotřeboval úředníci, pod kterou spadám dle svého jména.

Ani vy byste snad s tím neměli mít problém. Než jsem šel s žádostmi na sociálku, dostal jsem radu, že pokud by mi je úřednice nechtěla potvrdit, pak se mám obrátit na vedoucí oddělení a vynutit si to. Naštěstí mě to minulo, protože jak už jsem říkal, obě strany ušetří spoustu času a práce, když to vyřídí hned. Na druhou stranu jsem mohl náhodou narazit na dobrou úřednici.

Dejte si pozor, aby vám do formuláře E411 nezaškrtli políčko "Nepředložil žádost", ale zaškrtli políčko "Nemá nárok na rodinné dávky" a jako důvod napsali "Nesplňuje pro vysoký příjem" nebo něco v tomto smyslu. Já jsem se musel na sociálku vracet právě proto. Takže na to pozor. Ve vzorovém formuláři níže jsem vám to vyznačil. Pokud úřednice zaškrtne políčko Nepředložil žádost, tak je celý formulář k ničemu, protože Famillienkasse chce, aby jste žádost podali. Absolvováním kolečka podat žádost -> zamítnutí -> vyplnění E411 zjistí, jestli nějaký nárok máte a popřípadě by mohla snížit příspěvek. Takže ještě jednou pozor!

) Vyplněnou Žádost o přídavky

) Vyplněnou přílohu Dítě

) Vyplněnou přílohu Zahraničí

) Doložit, že jste v německu pojištěni

) Potvrzený formulář Zaměstnání

) Rodný list dítěte / dětí

) Občanské průkazy obou rodičů

) Oddací list

) Pracovní smlouvu

Poznámky pod čarou:

Viz např. toto upozornění z prospektů německé Famillienkasse: Famillienkasse Spolkového úřadu práce a některé Famillienkasen pro veřejné služby vedou Váš spis v elektronické podobě. Berte prosím na vědomí, že Vámi předané papírové podklady budou po převedení do elektronické podoby po krátké době zničeny. Nepředkládejte tedy pokud možno ŽÁDNÉ ORIGINÁLY, ALE KOPIE potřebných dokladů. To jen pro zajímavost.

CzinDe.cz - stránky pro čechy v německu
Vše, co by se mohlo hodit pro jednodušší (...)
S veškerými informacemi obsaženými na tomto webu !KROM FOTOGRAFIÍ A GRAFICKÝCH PRVKŮ! můžete volně nakládat, předávat, rrozšiřovat, kopírovat, stahovat či jinak interpregovat, jelikož zde nebudou žádné volně nedostupné informace, které by jste nemohli získat i jinde. Naopak fotografie a grafické prvky jsou chráněné autorským zákonem a tyto lze použít až po výlučném souhlasu autora, tj. mně!